Data ta została wybrana nieprzypadkowo – to urodziny Janiny Porazińskiej, znanej autorki literatury dziecięcej („Szewczyk Dratewka”, „Kichuś majstra Lepigliny”).
Święto zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki i od tego czasu zyskuje coraz większą popularność w szkołach, bibliotekach, przedszkolach i domach kultury.
Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała wspólne czytanie w klasach 1-3 oraz oddziałach przedszkolnych.
Zajęcia te, miały na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Uświadamianie korzyści płynących z głośnego czytania – m.in. rozwój wyobraźni, poszerzanie słownictwa, budowanie więzi między czytającym a słuchającym oraz zwrócenie uwagi na wspólne spędzanie czasu przy książce.
Wydarzenie zorganizowane w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” – Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2.
29 września-Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
02.10.2025


















