Andrzejki klas 1-3

10.12.2021

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta spotykały się, aby poznać swoją przyszłość, chłopcy zaś spotykali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Dzisiejsze andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi.

30 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas I – IIII. Dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy wróżenia z kart. Uczestnicy zabawy wróżyli sobie, przebijając szpilką papierowe serca z napisanymi imionami swojej przyszłej sympatii. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały tańce i zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego, zaś energię zapewnił słodki poczęstunek. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz  emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.