Pomoc dla Ukrainy

27.02.2022

Nasz sąsiad, Ukraina, został zaatakowany przez wojska Federacji Rosyjskiej. Ofiarami tego konfliktu są także osoby cywilne, dzieci, kobiety, seniorzy. Apeluję do Mieszkańców Gminy Czernichów o włączenie się do akcji pomocy humanitarnej dla Gminy Sądowa Wisznia, leżącej między Lwowem a granicą z Polską.

Po rozmowie z Burmistrzem tej gminy, Zenowijem Fołtowiczem, otrzymaliśmy informację o rzeczach, których pilnie potrzebują nasi sąsiedzi, aby zapewnić pomoc uchodźcom z terenu całej Ukrainy, zmierzającym w kierunku granicy z Polską. Tym osobom Gmina Sądowa Wisznia będzie zapewniała opiekę w swoich budynkach.

Jak donoszą media, kolejki do przejść granicznych z Polską po stronie ukraińskiej rosną od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę. W piątek (25 lutego) rano uzyskaliśmy od Burmistrza Zenowija Fołtowicza informację, że kolejka oczekujących sięga już nawet 15 km. Dla osób, które zamierzają przekroczyć granicę z Rzeczpospolitą Polską Gmina Sądowa Wisznia organizuje miejsca pobytu z noclegiem.

Tym osobom, szukającym spokoju i bezpieczeństwa, są niezbędne środki do odpoczynku i zabezpieczenia życiowych potrzeb. Dlatego apeluję do Państwa – wszystkich ludzi, którym leży na sercu pomoc potrzebującym, o włączenie się
w organizowaną przez Gminę Czernichów zbiórkę rzeczy, wskazanych w rozmowie przez Burmistrza Sądowej Wiszni.

Proszę o przygotowanie tych darów dla Ukrainy i przynoszenie ich do Urzędu Gminy Czernichów, do szkół podstawowych i przedszkoli oraz do siedziby i filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernichowie. Miejsca zbiórek i godziny otwarcia podajemy poniżej. Po zebraniu większej ilości artykułów Gmina Czernichów będzie organizowała transport do Gminy Sądowa Wisznia.

Prosimy o przekazywanie następujących artykułów: koce, materace, śpiwory, pościel, środki czystości, pampersy dla dzieci, środki do higieny osobistej dla dzieci i kobiet, artykuły chemiczne, artykuły spożywcze o długim terminie ważności. Szczegółowy wykaz potrzeb obwodowego sztabu humanitarnego Obwodu Lwowskiego zamieszczamy poniżej.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączają się w tę akcję pomocy dla ludzi dotkniętych wielką tragedią wojenną.

(-) Danuta Filipowicz
Wójt Gminy Czernichów

Kliknij aby dowiedzieć się jak pomóc uchodźcom z Ukrainy.